Bowie z konopi 6. Teologiczne post scriptum

W przedostatniej notce w tym cyklu przedstawiłam mały, ale - według mnie - ważny szczegół, na który warto jeszcze raz zwrócić uwagę: Ojcze nasz wykonane? / odmówione? przez Davida Bowie na scenie w trakcie pewnego koncertu:


"Teraz w podobny sposób wszedł mi za skórę David Bowie, który zresztą bardzo zaskoczył mnie po śmierci lidera Queenów, odmawiając na estradzie na klęczkach Ojcze nasz podczas koncertu poświęconego pamięci Freddiego Mercury [video i komentarz], więc teraz nie pozostaje mi nic innego, jak poznawać jego życie i twórczość, i – czy on tego chce, czy nie – modlić się za niego."  [Czy w modlitwie pamiętasz o Mieszku Pierwszym?]


Linkowany w moim tekście komentarz do tego wydarzenia pochodzi z katolickiego portalu Aleteia i odzwierciedla również moje poglądy na czynienie odniesień do symboli katolicyzmu/chrześcijaństwa przez gwiazdy muzyki pop czy rock. Artykuł jest w języku angielskim, tutaj zacytuję jedynie jego zakończenie w szybkim tłumaczeniu na polski:


Ale artyści pokazują nam tylko to, co chcą, abyśmy zobaczyli, a to oznacza, że wiele rzeczy jest często ukrytych. Być może właśnie za takich jak David Bowie i tak wielu artystów popowych jak on, my w kościele będziemy się modlić przed Najświętszą Eucharystią: „Pamiętaj o tych, którzy umarli w pokoju Chrystusa i wszystkich umarłych, których wiara jest znana tylko Tobie.”


Modlitwa, o której wspomina autorka, to druga Modlitwa eucharystyczna o tajemnicy pojednania, wspominająca tych, którzy umarli w Chrystusie oraz zmarłych, których wiarę znał tylko Bóg: „Przyjmij do swego Królestwa naszych braci i siostry, którzy zasnęli w Chrystusie, i wszystkich zmarłych, których wiarę jedynie Ty znałeś”.


"modlitwy wstawiennicze za zmarłych podkreślają wspólnotowy wymiar modlącego się Kościoła, akcentują umieranie w pokoju z Chrystusem i wspólne przebywanie zmarłych ze świętymi. Modlitwy wstawiennicze mają zatem charakter wybitnie eklezjalny, bo dotyczą zarówno wierzących, będących członkami widzialnego Kościoła, jak i tych, których wiara znana jest tylko samemu Bogu." - Ks. Jan Decyk, Obraz śmierci człowieka w posoborowej liturgii.


Ojcze Nasz:




08.05.2020

.