PostScriptum 7. Tagi, tagi

  

1. rzeczy pierwsze: piszę siebie, robię swoje (30 notek)

genesis: Na początku był przypadek, który zaprowadził mnie na portal salon24.pl, a potem zaczęło się blogowanie: od podstaw, jeśli idzie o technikę, i od serca, jeśli o tematykę idzie. Kto ciekaw, co z tego wyszło, niech czyta. Zamieszczone tutaj teksty pochodzą z lat 2007-2008.


2. rzeczy drugie: historie rodzinne (21 notek)

exodus: Miałam wyjść z portalu salon24.pl, tutaj podając powody, a tymczasem, dzięki jednemu z tamtejszych zaprzyjaźnionych blogerów, nie tylko zostałam, ale zaczęłam znowu pisać [Od kuchni], i to tak, że - zamiast mnie - wyszła całkiem ciekawa historia jednej rodziny i jednego życia: mojej rodziny i mojego życia. Kto ciekaw, co się innym w życiu przydarza, niech czyta. Zamieszczone tutaj teksty pochodzą z roku 2009.


3. rzeczy trzecie: remanenty (40 notek)

deuterenomium: Przypadkiem przyszłam na portal salon24.pl, potem nie przypadkiem miałam z niego wyjść, następnie zostałam w nim przytrzymana, aż w końcu zagnieździłam się tam na dobre, dokonując remanentów pamięci i spisując rozproszone wspomnienia w formie kolejnych opowiastek z życia wziętych. Kto ciekaw, ile się tych wspomnień nazbierało, niech czyta. Zamieszczone tutaj teksty pochodzą z lat 2010 – 2011.


4. rzeczy rozproszone (35 notek)

księga kronik: Najpierw przypadkiem trafiłam na portal salon24.pl, a potem zagnieździłam się tam na wiele lat, organizując w zamknięte cykle sukcesywnie tamże spisywane życie i myśli. Kopie tekstów, które nie mieściły się w monotematyce czwartej oraz następnych edycji mojego bloga, zamykam w tej księdze. Kto chce, niech czyta. Teksty pochodzą głównie z lat 2011 – 2019.


5. pocztówki z poczekalni (40 notek)

w poczekalni: Kolorowe pisma czytuję wyłącznie w poczekalniach, najchętniej podczas oczekiwania na wizytę u fryzjera lub dentysty. Lubię przy takich okazjach nadrabiać zaległości w lekturze, by zorientować się, czym żyje naród, a przynajmniej jego znacząca, jak mi się wydaje, część. Z przeglądu kolorowej prasy wynikałoby, że jednym z ważniejszych tematów jest - sex. W czasie jednej z takich poczekalnianych prasówek przeczytałam obszerny artykuł na temat budowy waginy, ze szczególnym uwzględnieniem roli mitycznego punktu G w osiąganiu przez kobietę satysfakcji seksualnej. Pomyślałam sobie wtedy, dlaczego te pisma nie rozpisują się na temat – duszy? Jej anatomii i fizjologii? Z duszą jest podobnie jak ze sławetnym punktem G - jedne kobiety go odczuwają, inne nie; jedni mówią, że jest, inni, że nie istnieje. Duszę też nie każdy odczuwa, więc co szkodziłoby sobie o takiej duszy w kolorowym piśmie wyłożonym w poczekalni poczytać? Owszem, są osoby a-duchowe, które będą przeciwne pisaniu o czymś, czego nie doświadczają w sobie. Ale są też przecież osoby a-seksualne, co nie przeszkadza, że kolorowe pisma o życiu seksualnym szeroko się rozpisują. Dlaczego więc nie popisać trochę o władzach duszy, na przykład: rozumie i woli? O ich związkach z boskimi cnotami wiary i miłości? Czy nie można napisać od czasu do czasu o pamięci duchowej i jej powiązaniu z cnotą nadziei? Dlaczego nie podaje się w kolorowych pismach wykładanych w poczekalniach, w których czasami bywam, sposobów osiągania satysfakcji duchowej, która trwa o wieczność dłużej niż ta, którą daje najdłużej nawet przedłużany stosunek seksualny? Powie ktoś, że życia wiecznego nie ma? Poczekajmy trochę – każdy w swojej poczekalni – i zobaczymy. Każdy na własne oczy zobaczy, jak jest.


6. powieść nr 2 (35 notek)

manifest programowy: Mówi się, że dopiero druga powieść początkującego pisarza, nawet jeśli publikacja pierwszej zakończyła się wydawniczym sukcesem, ukazuje prawdziwą jakość jego lub jej pisarstwa. Pomyślałam więc, czemu nie miałabym skrócić i uprościć tej procedury, zaczynając swoją pisarską karierę od razu od powieści nr 2 - co właśnie czynię. Oto mój program. Oto mój plan pracy twórczej nad pierwszą książką. Oto wstępny wykaz zagadnień do przemyślenia: Autor. Tytuł. Okładka - strona przednia. Okładka – strona tylna. Okładka – część grzbietowa. Okładka – skrzydełka. Okładka - biogram autora. Strona tytułowa. Stopka redakcyjna. Wstęp krytycznoliteracki. Słowo odautorskie. Podziękowania. Treść – poetyka. Treść – czas. Treść – miejsce. Treść – postaci. Treść – wątki. Treść – opisy. Treść – dialogi. Treść – zawiązanie akcji. Treść – rozwiązanie akcji. Posłowie. Bibliografia. Indeks. Ilustracje. Typografia. Cena. Kanały dystrybucji. Akcja promocyjna. Adaptacja filmowa. Prequel. Sequel. Recenzje. Nagrody. Tantiemy. Do dzieła!


7.ramię w ramię (27 notek)

tak się zaczęło: 29 listopada 2010 roku, w godzinach porannych, obca osoba, występująca na portalu salon24.pl pod pseudonimem „Katarzyna Wichrowska”, salonową pocztą przesłała mi liścik. W ciągu następnych trzech dni wymieniłyśmy tą samą drogą kilkanaście krótkich listów, których treść układa się w dialog, opublikowany poniżej za zgodą mojej rozmówczyni.


8. okolicznościowo (30 notek)

memento: Od rana do wieczora okoliczności się zmieniają i wszystko prędko biegnie przed Panem. (Syr 18, 26)


9. salonowiec (23 notki)

salonomonowo: Czyli: salomonowo o salonie. Czyli: na ile to możliwe, wyważenie o portalu salon24.pl, na którym od 2007 roku zapełniam swoimi tekstami powierzchnię mojego bloga.


10. modlitewnik (96 notek)

słowo wyjaśnienia: Teksty tutaj zamieszczone pochodzą z moich notatek obejmujących lata 1982–2007 i stanowią świadectwo takiego, a nie innego przeżywania wiary. Pierwsza publikacja zamieszczonych tekstów miała miejsce na moim blogu Sola ad Solum na portalu salon24.pl. Bogu polecam wszystkich czytających - mam nadzieję, że z pożytkiem dla duszy - przedstawione tutaj refleksje. Pax.


11. fenomenologia praktyczna (34 notek)

definicja, czyli wstęp: Fenomenologia - kierunek filozoficzny postulujący poznanie empiryczne i ścisły opis zjawisk bezpośrednio danych; metoda badawcza w różnych naukach wyrosła z tego kierunku (sjp)


12. chodzi mi po głowie (17 notek)

piosenka nad piosenkami: Dawno temu słuchało się tego i owego, a teraz to i owo wraca we wspomnieniach, często jako muzyczne tło dawnych zdarzeń czy refleksji. Jako muzyczna motywacja medytacji nad tym i owym. Najpierw z rozpędu publikowanych na salon24.pl, a potem archiwizowanych tutaj. Kto lubi czasami czegoś posłuchać, coś obejrzeć, coś poczytać i o czymś pomyśleć - niech. Teksty datują się od 2014 roku i nadal się piszą.


13. rzeczy nowe (82 notki)

apokalypsis: Polubiłam pisanie, a pisanie polubiło mnie. Może zawsze mnie lubiło, tylko ja przez prawie całe dorosłe życie nie dawałam mu szansy. Realizowałam się bardziej w mowie, niż w piśmie. A potem przyszła prawie starość, a z nią różne ograniczenia w wyrażaniu myśli w mowie. To znaczy przede wszystkim ograniczenie okazji do takiej ekspresji. Natomiast mniej więcej w tym samym czasie pojawił się szeroko dostępny komputer oraz internet. Pojawiły się fora dyskusyjne, pojawiły się blogi, i zaczęłam mówić czyli pisać w internecie. Od siebie, do siebie i dla siebie przede wszystkim, tyle że na głos, czyli publicznie. Brudnopisy nadal zapisuję na salon24.pl, czystopisy zamieszczam tutaj. Kto ma oczy do czytania i uszy do słuchania - niech czyta i słucha. Zamieszczone teksty się piszą od 2020 roku.


14. rzeczy inne (24 notki)

apokryfyNajważniejsze, jak sądzę, już napisało się. Od roku 2007 na swoim blogu najważniejsze już zapisałam. Tak sądzę dzisiaj. Ale piszę nadal, skoro nadal pisać chcę. Zamieszczone tutaj teksty zasadniczo piszą się od roku 2021.

PS. W roku 2023 tekstom odechciało się pisać, a ja nie mam w tej sprawie za wiele do powiedzenia ;)


08. 01. 2022.


RAZEM: 534 notki (aktualizacja w dniu 06.07.2024)



.